Falowniki

W celu optymalnego wykorzystania falownika, musimy wybrać właściwą wersję. Mimo, że osobom mniej obytym w tym temacie na pewno wydaje się to niełatwym wyzwaniem, kiedy będziemy pamiętać o kilku wskazówkach, nie sprawi to dużych problemów. Co zatem jest w tej sytuacji najistotniejsze?

Jakie urządzenia będą napędzać falowniki?

Najważniejszy jest dobór przemiennika właściwego dla konkretnej maszyny. W przypadku niewielkich napędów, sprawdzą się nawet falowniki o niewielkiej mocy, ale do napędzania urządzeń takich jak wentylatory kopalniane lepiej sięgnąć po falowniki o większej mocy.

Jak będą zasilane falowniki?

Informacje o tym, jakiego zasilania potrzebuje dany napęd znajdują się na zamontowanej na nim obudowie. Niektóre z nich pracują tylko z zasilaniem jednofazowym, w przypadku innych natomiast istnieje możliwość zastosowania kilku rodzajów falowników.

Nie kupuj nieznanych falowników

Od niezawodności falowników zależy nie tylko efektywność zasilanej za ich pomocą instalacji, ale także życie i zdrowie przebywających przy niej ludzi. Z tego powodu przy ich wyborze warto dowiedzieć się, jaką opinią cieszą się falowniki danej firmy – w większości przypadków jest świadectwem jakości tych produktów.

Dodatkowe urządzenia dla falowników

Działanie falowników będzie znacznie wydajniejsze, jeśli rozbudujemy je sięgając po właściwe akcesoria. Najważniejsze są niewątpliwie enkodery, z którymi można dokładnie ustalić prędkość obrotową osi. Warto także zainwestować w sterowniki, dzięki którym łatwiej kontroluje się falowniki.