Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Dowiedz się więcej o silniku prądu stałego na https://tinyurl.com/yje5kk6m.

Sporo rzeczy, których używamy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź ogromne, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki odmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek najczęściej nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich podzespołów złożone są.

Co wypada wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Rolą silników DC jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w rozmaitego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Thomas Edison, Gaston Planté czy Thomas Davenport. Silniki na prąd stały złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego stojana, wirnika oraz szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są po prostu lubiane za dużą niezawodność oraz bezgłośne działanie.

Silniki DC znajdziesz w licznych popularnych urządzeniach

Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są używane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem samochodów i pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie damy także naszym córkom i synom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniczki na prąd stały wykorzystują także hobbyści do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niskiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]