Zadania węzła optycznego

Jeśli potrzebujesz węzła optycznego, koniecznie wejdź na https://telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Współczesne instalacji telekomunikacyjne niemal za każdym razem wykonuje się z użyciem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości światłowodu – szybkości transmisji informacji i nieznacznych zakłóceń. Jak wiadomo, sieci tego typu nie byłyby w stanie działać bez właściwych podzespołów umożliwiających przekaz danych oraz ich kodowanie. By zamontować taką instalację niezbędne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają wszak zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i tym samym zapewnienie usług końcowym abonentom. Jak jednak działają? Jakie zalety powinien posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak jest zbudowany?

Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by emitować sygnał elektryczny. Należy jednak dodać, iż jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny może również wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na jakich najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet 1 gigaherca. Do odpowiedniego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest także właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj wyprodukowana ze stali.

Węzeł optyczny – który będzie najlepszy?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie właściwy, decydują pewne cechy. Najważniejsze jest pasmo działania urządzenia i siła sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych abonentów, do których doprowadzi informacje. Poza tym należy zwrócić uwagę na pobór energii – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się trudności przy naprawach sieci, warto również zwrócić uwagę na sposób konfiguracji węzła – dobrze, jeżeli pozwala na zdalną modyfikację wartości parametrów.

Dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]