Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Obrączki ślubne Kraków zamówisz na obraczki.net.pl.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże małżonków na zawsze, a znakiem ich wierności, oddania i uczucia są obrączki.

Obrączki – część ceremonii ślubu od XIII wieku

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga wiele stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii ślubu. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele stuleci później, o czym jednakże niedużo osób pamięta. I choć uprzednio bywały przypadki, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu państwach, jak przykładowo w Brazylii, w Meksyku, na Słowacji czy w Szwecji, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek razem, jednak obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej delikatnym designem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź czy stal) reprezentujące siłę uczucia. Dziś do ich wytworzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu przeważnie nabywane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają także nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka bądź ważny dla małżonków cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]