Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Dalsze informacje o pierścionkach zaręczynowych Kraków

Kiedy znajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić całe życie, prędzej czy później pomyślisz o małżeństwie. Przedtem jednak następuje ta wyczekiwana przez większość kobiet chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – tradycja od wielu stuleci

Sprezentowanie kobiecie pierścionka to niezmiernie stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w kształcie okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, iż od tego palca biegnie “vena amoris”, czyli żyła prowadząca wprost do serca. Powszechnie przypuszcza się, że to Grecy sprowadzili na Stary Kontynent obyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Początkowo wykonywano je z konopi, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężowie chcieli pokazać swoją całkowitą ufność do wybranki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, złotem oraz platyną, jednak surowce te w rzeczywistości powszechnie stosuje się do ich tworzenia dopiero od paru wieków, przy czym duży przyrost ich powodzenia można zauważyć w poprzednim wieku.

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście wymarzona biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścień z pokaźnym brylantem, jednakże potencjał dowolnego dobierania przeróżnych kamieni oraz metali jest olbrzymi. Prócz diamentów wykorzystuje się tanzanit, szmaragd bądź rubin. Część osób wybiera mniej wartościowe metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, a nawet drewno, jednakże w dalszym ciągu na rynku przeważają pierścionki sporządzone z platyny i przeróżnych rodzajów złota (czerwonego, żółtego i białego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, że narzeczony powinien wydać na niego minimum dwumiesięczną pensję. Koszt zakupu zależny jest od kilku czynników: ilości karatów, użytego kamienia, materiału czy wzoru, dlatego każdy kupi elegancki, oryginalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, iż pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i miłości, więc jego koszt nie ma większego znaczenia. Istotne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]