Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Dalsze informacje o topazie mistycznym

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat cieszącego się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka można błędnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. To z tego względu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależą w szczególności od kruszcu, z jakim jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz przybiera fioletowy kolor, niebieski zaś jest efektem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty przynosi stosowanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez złotników. Chętnie używają go więc do produkcji naszyjników, kolczyków i pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do eleganckich strojów – świetnie wygląda również na co dzień. Istotna jest także różnorodność kolorów, dzięki której łatwiej można wybrać biżuterię do swojej kreacji.