Kilka prostych zasad optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń takich jak smartfony lub tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo ważne ze względu na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Są czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się właściwie na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy również zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo ważnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co rekomenduje Google

Zastosowanie tych zasad z pewnością przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeżeli strona postawiona jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.