O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy w góry?

Więcej informacji o Kilimandżaro wyprawa znajdziesz tutaj

Mnóstwo osób spędza swój wolny czas wędrując po górach. Zwykle zaczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak przestaje być to wystarczające. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym nie zapominać, planując wyprawy?

Aktualnie przed miłośnikami górskich wędrówek otworem stoją tak nasze krajowe i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale także najwyższe góry Azji, Meksyku oraz Afryki. Z pewnością wielkim ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście asysta agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej pracownicy nie zdobędą szczytów za nas. Wymagana jest wysoka kondycja, która pomoże nam znieść wielogodzinną wędrówkę z naprawdę masywnym, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z dostosowaną do warunków klimatycznych odzieżą i właściwym sprzętem.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawia się uczestnikom?

Od wszystkich, którzy podejmują decyzję o wzięciu udziału w wyprawie wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się wcześniejszej praktyki w podobnych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to wymogi, które powinno się koniecznie spełniać. Nie można zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc zdolność pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest stu procentowe dostosowanie się do poleceń wydawanych przez prowadzącego grupę.

Dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]