Portal wiedzy o zdrowiu – traktuj go jako wskazówkę a nie podręcznik medyczny!

Sprawdź blog o urodzie i zdrowiu.

W sieci da się bardzo prosto znaleźć informacje na dowolny temat. Internauci mają szczególną słabość do odpytywania wyszukiwarki Google o zagadnienia zdrowotne, często wręcz poprzedzając ostateczną decyzję o wizycie u specjalisty dniami myszkowania w sieci z nadzieją na odszukanie na własną rękę odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to właściwy model korzystania z informacji publikowanych na stronach o urodzie i zdrowiu?

Strona o zdrowiu i urodzie jako dobre źródło pobocznej wiedzy

W natłoku artykułów o dietach, zabiegach estetycznych i medycynie udostępnianych online znajdzie się sporo solidnych treści pisanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi pasjonujących się taką tematyką i od lat działających w branżach związanych z medycyną. Lecz korzystanie z informacji zamieszczanych na stronach o urodzie czy zdrowiu nie powinno (a nawet nie może!) opierać się na traktowaniu ich jako opcji alternatywnej do indywidualnego kontaktu z lekarzem. Strona o urodzie oraz zdrowiu, jeśli dostarcza wiarygodnych informacji, może natomiast być wspaniałym źródłem pomocniczej wiedzy, która ułatwi czytelnikowi poruszanie się po świecie krajowej służby zdrowia. Wpis z deskrypcją objawów sygnalizujących jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu później rozmowę ze specjalistą. Z kolei przeczytanie w sieci detalicznego opisu operacji wyjaśnionej niemedycznym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłego zabiegu i zmniejszyć stres z nim związany.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl