Czym jest food pairing?

Kliknij w to miejsce po więcej szczegółów o food pairing.

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do sztampowych połączeń aromatów, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą potraw, które pozornie absolutnie do siebie nie pasują, nie może dać interesujących i, co najistotniejsze, apetycznych efektów. Uświadamiamy sobie to coraz częściej. Największy wpływ na nasz zmysł smaku miało bezspornie pojawienie się na rynku nieobecnych dotąd w naszym kraju artykułów spożywczych oraz otworzenie się na inne zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby kombinacja mięsa z egzotycznych owocami rzadko już dziwi. Ci, którzy rozsmakowali się w niebanalnych fuzjach smakowych chętnie inicjują swoje doświadczenia i samodzielnie szukają coraz to bardziej niezwykłych zestawień. By te aczkolwiek przyniosły oczekiwane efekty, trzeba przedtem zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – mieszanie aromatów w nieprzeciętną, lecz harmonijną całość

Chcąc, by nasze kulinarne przygody faktycznie okazały się źródłem uniesień i pozwalały odnaleźć nowe smakowe wrażenia, trzeba postępować zgodnie z normami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są wyłącznie instrukcjami, o których należy pamiętać, by aromaty wiążą się w harmonijną, chociaż niezwykłą całość. Najlepiej uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tą nazwą określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za zupełnie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie reguły food pairingu są jednakże wnikliwie przeanalizowane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą głównie obecności poszczególnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale także o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing warsztaty tylko z doświadczonym szefem kuchni

Do zabaw z food pairingiem konieczne są instynkt oraz spora fantazja, jednakże to nie one okazują się najważniejsze. W większym stopniu liczy się znajomość ilości różnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. W związku z tym dobrą decyzją będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – głównie dlatego, iż podzielenie się elementarną wiedzą trwa zwykle kilka godzin.

Dane adresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]