Co to są dźwigary i gdzie się ich używa?

Zamów dźwigary.

Szalunki to struktury niezbędne na większości budów. Dzięki nim możliwe jest modelowanie zamierzonego kształtu murów wylewanych z kompozytu oraz wykonanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki są także niezbędne przy formowaniu sufitów – w takim przypadku ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego obiektu. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się zaraz po wylaniu i może zestalić. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Jak można je kupić?

Z jakich drzew wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest znacznym obciążeniom, które osiągają kilkadziesiąt ton. Dlatego jego fundamentalną cechą jest trwałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania oraz typ wykorzystanych w tym celu materiałów. Powinny one być starannie dobrane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak topola, sosna, olcha czy buk. Niesłychanie istotne jest również właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed negatywnym działaniem wilgoci, klejów i pozostałych płynnych preparatów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – lepiej posiadać własne czy wypożyczyć?

Firmy, które na co dzień zajmują się budową piętrowych budynków posiadają swoje dźwigary. Ich zakup i magazynowanie generuje jednak pewne koszty. Na szczęście firmy, które rzadko przyjmują zlecenia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych części konstrukcji szalunkowych.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]