Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Zainteresowany okna skrzynkowe producent? Zajrzyj tu

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi obiektami. Nierzadko spotkać je możemy w starych kamienicach, wiejskich chałupach lub pałacach. Dziś są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o montażu w tego rodzaju, gdyż użycie tego typu okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, iż z uwagi na ich względy wizualne coraz częściej montowane są także we współczesnych obiektach. Szczególnie, że obecne wersje są równie wydajne, co okna wykonane starymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – budowa

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego rodzaju izolacja, która chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często dzielone są na czworo części – te górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane oddzielnie i przed laty służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach wzniesionych przed laty – chociażby domach ceglanych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, muszą być wykonane z właściwego drewna. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę lub modrzew, ale od niedawna ich producenci stosują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem dużo bardziej wytrzymałe na działanie wody, wiatru oraz skrajnych temperatur.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]