Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Dowiedz się, gdzie zamówić szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą najczęściej robi się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna odznaczającego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można również skutecznie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również profesjonalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu zakładom budowlanym dźwigarów, mocowań i sklejki.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]