Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Jeśli szukasz szalunków Peri, powinieneś odwiedzić tę stronę

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zwykle wykorzystuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają narożniki, belki, łączniki i głowice ze aluminium bądź stali.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Firmy często parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]