Fundamenty to najważniejszy element każdego budynku. Już w trakcie stawiania budynku musimy zatroszczyć się o to, aby konstrukcja była wytrzymała. Służy do tego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy w takim razie przed czym zabezpiecza tego typu izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroni przed podciąganiem kapilarnym
Warunki środowiskowe mają znaczący wpływ na konstrukcję domu. Niekorzystne skutki przynosi szczególnie oddziaływanie wilgoci, co może być przyczyną wyziębiania domu. Zawilgocone fundamenty sprawiają, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej budynku, a tym samym ogrzewanie generuje horrendalne koszty. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najczęściej wykorzystywaną formą hydroizolacji pomagającą budynek przed niekorzystnym działaniem wód gruntowych oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Używa się ją tak przy nieruchomościach użytkowych, jak i przemysłowych. Budowę osłania się przy pomocy rozmaitych rodzajów izolacji. Ciężką izolację stosuje się w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie woda wywiera nacisk hydrostatyczny na fundamenty. Z kolei o wiele częściej wykorzystywana jest lekka izolacja, która pomoże zabezpieczyć ściany przed naturalną wilgocią.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – roztwory bitumiczne i folie płaskie
Wyróżniamy wiele technik izolacji – na zewnątrz oraz od wewnątrz. Służą do tego przeróżne materiały budowlane, takie jak papy, zaprawy cementowe, zaprawy asfaltowo-żywiczne lub powłoki polimerowe. Pamiętajmy, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga przygotowania odrębnych projektów dla newralgicznych części jak przykładowo: kąty, krawędzie i brzegi murów. Dlatego prace warto powierzyć fachowcom mającym ogromne doświadczenie w tym zakresie – tylko wtedy zyskamy gwarancję, że nieruchomość jest właściwie chroniona przed działaniem wody.