Aktualny kurs franka szwajcarskiego poznasz online

Tutaj znajdziesz szczegółowe wiadomości o kursie franka szwajcarskiego.

O franku szwajcarskim większość Polaków wie niewiele, właściwie raptem tyle, że to waluta, w której mnóstwo osób wzięło kilka lat wstecz kredyty, które teraz trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z kluczowych walut w dzisiejszym świecie

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, lecz jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. funta brytyjskiego, dolara oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Niemniej jednak nie był to pierwszy pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił liczne lokalne waluty, które wcześniej były używane w różnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niebywałą stabilnością, wychodząc obronną ręką między innymi z sporych zawirowań w czasach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najbardziej zachwycających walut świata. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się bajecznymi barwami i niecodzienną wertykalną orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Sophie Taeuber-Arp, Jacoba Burckhardta czy Le Corbusiera), a nie jak na ogół bywa – wizerunki królów, ministrów bądź wojskowych. A tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, natura oraz kula ziemska.

Kantor internetowy – tu poznasz bieżący kurs franka

Frank szwajcarski nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, niemniej jednak jego kurs obserwują także bacznie kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, warto zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w co kilka sekund. Tu można też przejrzeć wahania wartości franka w dowolnie określonym roku. Jest to opcja idealna dla inwestorów analizujących swoje następne kroki, a także dla frankowiczów oczekujących na odpowiedni moment, aby wymienić walutę przed uregulowaniem kolejnej raty zadłużenia.