Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie może to jednak dziwić, gdyż jego duże zalety powodują, iż leasing bywa doskonałym sposobem pozwalającym na ograniczenie kosztów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. W szczególności z uwagi na fakt, iż w naszym kraju ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje także to, iż umożliwia on uzyskanie potrzebnych do prowadzenia firmy dóbr bez konieczności ich nabycia. Na czym dokładnie jednak polega leasing? O czym należy pamiętać decydując się na taką metodę finansowania?

Na jakich zasadach polega leasing?

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znaczy wynajem. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, ale w Polsce są to pojęcia różne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę wybranego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej bywają samochody, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do działania przedsiębiorstwa lub wyposażenie biura. Po zakończeniu leasingu udostępnione przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Leasing – jak uniknąć błędów?

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, iż trudno znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie posiada, decydując się na leasing, dobrze postąpimy zasięgając doradztwa fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto więc udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych możliwości oraz zapewni, że leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.