Co powinieneś wiedzieć o złoto sztabki?
Przetrzymywanie pieniędzy na lokacie czy po prostu odkładanie ich na koncie bankowym nie jest dziś tak opłacalne jak jeszcze parę lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale również i powszechniejsza świadomość, że nie zainwestowany kapitał nie zarabia sprawiły, że Polacy poszukują metod, które umożliwią ich oszczędnościom zapewniać w przyszłości poboczny dochód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych czy akcji, coraz większe zainteresowanie zdobywają metale inwestycyjne, a zwłaszcza – złoto w sztabkach.
Złote sztabki – czemu popyt na ten metal pozostaje wysoki?
Od razu wypada stanowczo podkreślić, iż inwestycja finansów w sztabki złota to wieloletnia inwestycja. Złoto przeważnie nie ulega większym i mniejszym wahaniom odczuwalnym w gospodarce, a nawet niepewność polityczna i ekonomiczna często podnosi jego cenę. Owszem, można odnotować wahania w jego wartości, jednakże badając jej historyczny wykres łatwo można zobaczyć, iż wraz z upływem czasu idzie ona w górę. Czemu się tak dzieje? Od wieków ilość tego kruszcu w aktywnym obiegu pozostaje praktycznie bez zmian. Dawno temu był on walutą, dzisiaj jest szeroko stosowany w medycynie, przemyśle oraz elektronice, a także – wciąż na potężną skalę – w sztuce i złotnictwie. Pomimo, iż wydobycie złota wciąż trwa i teoretycznie powinno go przybywać, odzyskiwanie tego kruszcu zastosowanego między innymi przy produkcji sprzętu elektronicznego (jak piloty do TV czy też telefony komórkowe) jest częstokroć nieopłacalny, tym samym popyt na złoto trzyma się wysokim poziomie i prognozuje się, że przez następne dziesięciolecia trend ten nie powinien ulec zmianie.
Złoto w sztabkach – czy każdego stać na taką lokatę?
Czytając o lokacie finansów w sztaby złota większość osób z miejsca oszacuje, że to nie dla nich, z uwagi na znaczny koszt. Jednak złote sztabki występują w licznych rozmiarach, więc praktycznie każdy może sobie pozwolić na inwestycję jakiejś części oszczędności w ten kruszec. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 5 g, 2 g, a nawet 1 g. Takie niewielkie sztabki są wręcz idealne jako podarunek. Więksi inwestorzy, dysponujący większymi środkami finansowymi raczej wybierają większe sztabki złota o wadze 100 g, 500 g oraz 1000 g. Wypada jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie można rozłamać kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w cięższą sztabkę nabywamy złoto po wyraźnie niższej cenie. Dlatego warto kupować złote sztabki o przeróżnej wadze lub zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są wstępnie rozparcelowane na niewielkie kawałki o wadze 1 g.
Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]