Polskie monety kolekcjonerskie ze złota i srebra

Chcesz zamówić numizmaty? Kliknij tutaj.

Monety to nie tylko pieniądz, ale również obiekt westchnień numizmatyków na całym świecie. Numizmatyka, będąca pierwotnie dyscypliną nauki analizującą monety, medale a potem również papierowe banknoty, z biegiem lat przerodziła się w cenione hobby. Wielu hobbystów uważa jednak gromadzenie monet jako formę lokaty pieniędzy w dobra, mogące z czasem dać niebagatelne dochody. Starannie zutylizowały to duże i małe mennice, każdego roku wybijające tysiące cudownych monet okolicznościowych ze srebra oraz złota.

Po co ludzie zbierają monety okolicznościowe?

Powodów, dla których hobbiści zbierają banknoty oraz monety jest sporo. Poniektórzy koncentrują się na numizmatach wypuszczanych w związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin czy też śmierci ważnej postaci ze sfery kultury albo polityki bądź istotnego wydarzenia historycznego. Drudzy zachwycają się pieniędzmi, z tej przyczyny zbierają środki płatnicze przeróżnych państw. Trzecia grupa szukają monet, których grafika posiada określony motyw, przykładowo związany z roślinami lub zabytkami świata. Jest natomiast grupa osób, która nie zbiera numizmatów dostępnych w znacznych nakładach z niklu, miedzi oraz mosiądzu, a która skupia się na monetach okolicznościowych z kruszców szlachetnych, zwłaszcza ze złota i srebra. Owszem, takie numizmaty już w chwili emisji są kilkukrotnie droższe aniżeli zwykłe monety okolicznościowe, jednakże należy mieć świadomość, iż ich zakup bywa opłacalną inwestycją. Po upływie czasu cena złotych i srebrnych numizmatów nierzadko bardzo wzrasta, nie tylko z powodu limitowanej ilość danego wzoru, ale także ze względu na realny wzrost ceny kruszcu, którego zostały one wybite.

Polskie srebrne numizmaty – czy jest ich sporo na rynku?

Numizmatycy skupiający się głównie na monetach emitowanych nad Wisłą nie mogą narzekać na niedobór pięknych okazów do kolekcjonowania. Ledwie w minionych parunastu latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak np. kolekcja Wielcy polscy ekonomiści z wizerunkami między innymi Stanisława Grabskiego i Romana Rybarskiego czy 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej. Większość monet okolicznościowych emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich wartość, zależnie od nakładu, wagi oraz daty wybicia, waha się od 80 do około 350 zł. Złote i srebrne numizmaty zabezpieczone są najczęściej kapslem lub sprzedawane w holderze.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]