System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Po więcej informacji o systemie SWIFT kliknij w to miejsce.

Pomimo, że de facto regularnie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów efektywnego działania międzynarodowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT stosują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny działający obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SEPA, SORBNET i Express Elixir.Na świecie wdrożone są także rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]