Nie daj się naciągnąć w komisie – sprawdź samochód przed kupnem

Nabycie samochodu to niemały wydatek – tym samym dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Wyjątkowo wysokim ryzykiem jest nabycie auta z drugiej ręki – etyczność ich właścicieli niestety często pozostawia wiele do życzenia, a samochód opisywany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i wiele usterek. Na nieszczęście nie każdy z nas jest w stanie wypatrzyć potencjalne wady przed realizacją transakcji. Sprawdzanie samochodu przed zakupem warto zatem zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – stan techniczny

Sprawdzenie samochodów używanych jest konieczne, żeby przekonać się, iż rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego dotychczasowy właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód obejrzy profesjonalny, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. W szczególności ważne jest to podczas zakupu wozu z komisu czy też od pośrednika. Niektóre firmy, żeby zwiększyć wyniki sprzedaży, mają skłonność do zatajania informacji o różnych wadach i usterkach, które przyczyniłyby się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – sprawdź VIN

Równie znacząca – a czasem nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu w szczególności o dane o ewentualnych wypadkach, w których brał on udział, przejechanych kilometrach i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Na sprawdzenie auta pod tym kątem pozwala Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich podlega opłacie, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów zapewniają również i tę usługę – tym samym nie kupimy kradzionego auta i unikniemy wielu innych kłopotów.