Pracujesz na wysokości? Dowiedz się czym są badania wysokościowe

Badania wysokościowe Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb.

Wielu z nas pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z czyszczeniem szyb w wieżowcach oraz serwisowaniem kominów. W myśl uchwalonych w Polsce regulacji są to zaś wszelkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, gdy działania prowadzone są minimum trzy metry nad ziemią, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której placówce?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli oczywiście efekty będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wtedy najlepiej postąpimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa w celu wykonania badań, a następnie składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez które choroby nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najważniejszych tego rodzaju chorób należą przede wszystkim epilepsja i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (chociaż można to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), a także niedowidzenie. Lekarz może poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli chorujemy na nieuregulowaną hiperglikemię oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co dwanaście miesięcy.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]