W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do nieprawidłowo lub w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozrost szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które części budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą głównie fundamenty, balkony, dachy, piwnice i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej technologii należy użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, mającej wieloletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w trakcie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją i naprawą przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.