Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Podstawowym prawnym aktem w Polsce, jaki dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie określa ona ów termin i omawia, jak powinniśmy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to wszystkie informacje, które pozwalają na rozpoznanie konkretnego obywatela bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można więc numer PESEL, imiona i nazwisko czy adres, ale też tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o stanie zdrowia, możliwych sprawach sądowych czy wyznaniu. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie oraz wykorzystanie okazuje się naprawdę łatwe.

Dla kogo jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Niektóre obracają wyłącznie danymi swoich współpracowników, inne zaś mają dojście także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, jak zapewnić im ochronę. Okazuje się to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze pieniężne, lecz w skrajnych przypadkach również więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – zasady

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających takimi danymi – będą to na przykład specjaliści z archiwów, do spraw rekrutacji lub HR. W jego cenę wliczone są również materiały pomocnicze, dzięki którym uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, kursanci dostają odpowiednie świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.