Jakie wybrać rynny – metalowe czy PCV?

Dalsze informacje o rynnach PCV.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – co zamontować?

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy systemy rynnowe wykonane z kilku surowców – głównie z metalu PCV. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania należy więc skonsultować z profesjonalistą.

Dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08