Krótki poradnik jak wybierać opony do motocykli

Dowiedz się więcej o oponach motocyklowych.

Opony to niezaprzeczalnie jeden z najistotniejszych modułów każdego motocyklu. Tylko one podczas jazdy bezpośrednio stykają się z powierzchnią drogi, zatem to one w dużym stopniu wpływają na osiągi, komfort oraz bezpieczeństwo podróży. To mocne argumenty za tym, aby ich dobór uważnie przemyśleć i nie rozglądać się za oszczędnościami poprzez kupno najtańszego ogumienia. Na co jednak zwrócić uwagę, by mieć pewność, iż wybieramy opony najlepszej jakości, a jednocześnie stosownie dostosowane do rodzaju motocykla, rodzaju przemierzanych zwykle tras oraz naszych upodobań?

Opony motocyklowe – stosować się do dyspozycji producenta pojazdu

Każdy model motocykla ma przypisany konkretny rozmiar opon, którego nie zaleca zmieniać. Wprawdzie w przypadku samochodów taka zmiana rozmiaru nieraz może okazać się uzasadniona, to jednak dla właścicieli motocykli najczęściej kończy się pechowo. Wybierając opony motocyklowe należy więc dokładnie trzymać się wytycznych producenta motocykla, ponieważ założenie źle dobranego ogumienia może bardzo niebezpiecznie wpłynąć na sterowność i stabilność pojazdu.

Opony do motocykli – parametry, za sprawą których dopasujesz je do swojego stylu jazdy

Kupując opony motocyklowe, powinno się zwrócić uwagę również inne ich parametry, dzięki którym łatwiej będzie nam dopasować je do praktykowanego stylu jazdy. Pod tym kątem decydujący jest indeks prędkości – im jest wyższy, tym większą szybkość można osiągnąć na tych oponach. Niemałe znaczenie ma też indeks nośności, który informuje o tym, jaki maksymalny balast wytrzyma dane ogumienie.

Radialne czy diagonalne opony motocyklowe?

Podczas kupna opon do motocykla wypada zwrócić uwagę także na kształt ich osnowy, czyli karkas. Pod tym względem odróżniamy 2 rodzaje opon – radialne oraz diagonalne. Te drugie, z uwagi na grubsze ścianki boczne oraz nieskomplikowaną budowę sprawdzają się głównie w jeździe terenowej. Opony radialne natomiast charakteryzują się wyjątkową sztywnością oraz promienistym ułożeniem osnowy, co sprawia, że są trafnym wyborem do motocykli wyczynowych.

Dane adresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]