Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Potrzebujesz literatury młodzieżowej? Skieruj się tutaj.

Dzieci wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w smartfonie, w telewizji bądź na komputerze, a po książkę na ogół sięga wtedy, jeśli jest to zadana lektura szkolna. I też z powodu obowiązku poznawania klasycznych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla zabawy jest odległym konceptem.

Literatura młodzieżowa – książki intrygujące młodszą generację odbiorców

Ludzie młodzi nie powinni być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W sprzedaży jest co niemiara literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy omawiają kwestie i snują historie interesujące dla młodszej generacji odbiorców. Ta kategoria literatury dostała nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to dzieła pisane z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Książki dla młodzieży sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi thrillery, obyczajówki czy fantastyka naukowa. Ale wszystkie te lektury łączy odwołanie się wyraźnie do generalnych doświadczeń młodego człowieka. Publikacje te piszą więc o pierwszych zauroczeniach, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, poznawaniem własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami oraz odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla młodzieży umożliwia licealistom poczuć, iż inni także doświadczają tożsamych życiowych zawirowań przez tych kilka intensywnych lat dorastania.

Czy warto namawiać Lektura literatury dla młodzieży z biegiem lat daje korzyści

Polecamy proponować młodzieży interesującą ją literaturę, ponieważ zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem czasu przynosi multum korzyści. Nastolatek, który dużo czyta ma szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co z pewnością ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie dylematów innych ludzi w podobnym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i własnych potrzeb. Co istotne, rodzina w żadnym razie nie powinna żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej wybiera opowieści o zombie lub elfach nie komentujcie, że to głupie tylko dajcie mu je eksplorować!

Dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa