Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Dowiedz się, gdzie zamówić łańcuch na opony

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]