Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

Kup toczek do jazdy konnej

Jeździectwo należy do tych dyscyplin sportowych, w których ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, z uwagi znaczną wysokość i prędkość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na urazy narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie musi być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jazdy konnej dostępne są dwa typy ochrony na głowę – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Które z nich jednak gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co lepsze?

Pierwszą jeździecką osłoną głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest zwykle wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie daje jednakże tak solidnej protekcji jak kask, przez co wskazany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, używany przez wyczynowych sportowców, który posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejszą kwestią przy zakupie kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask winien dysponować odpowiednimi certyfikatami, a także umożliwiać regulację rozmiaru lub być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego transport i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask nie powinno się także iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej miejscowości nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]