Elektrozaczepy są znaczącym podzespołem konstrukcyjny instalacji domofonowych, furtek oraz drzwi wejściowych zarówno w apartamentowcach, zakładach pracy, domach prywatnych, jak i biurowcach. W jaki sposób pracują i z czego są wytworzone współczesne zaczepy elektromagnetyczne?
Zaczep elektromagnetyczny – postaw na maksymalne bezpieczeństwo
Zaczep elektromagnetyczny pozwala na zdalne blokowanie i otwieranie drzwi lub furtek, co chroni posiadłość lub konkretne pomieszczenia przez wtargnięciem osób niepożądanych. Zaczepy elektromagnetyczne są często wykorzystywane na klatkach schodowych budynków mieszkalnych, przy bramkach domów jednorodzinnych, jak również w innego rodzaju budynkach wymagających zabezpieczenia. Ze względu na to, iż elektrozaczepy są zwykle montowane na zewnątrz obiektów, obecne na rynku produkty wyprodukowane są z najwyższej klasy metalu odpornego na rdzę i negatywne oddziaływanie czynników pogodowych. Niezwykle znacząca jest także trwałość tych elementów, wszak są one poddawane obciążeniom o dużej sile – w przypadku elektrozaczepów używanych w obiektach prywatnych powinny znieść nacisk do 0,3 tony, natomiast przy systemach ciężkich nawet do jednej tony.
Zaczep elektromagnetyczny – jak dobrać najlepszy model?
Rodzaj elektrozaczepu trzeba dopasować do typu drzwi i konstrukcji ościeżnicy. Na rynku wyróżniamy elektrozaczepy do drzwi lewych, prawych, a także modele do użycia z drzwiami dwuskrzydłowymi. Oprócz tego dostępne są produkty długie, krótkie, kątowe, płaskie, z pamięcią i wyłącznikiem. Dzisiejsze modele dysponują też funkcją umożliwiającą czasowe otwarcie drzwi bez blokowania.