Zdrowe kiszonki docenia się we wszystkich regionach świata

Zobacz przetwory warzywne producent na artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to przede wszystkim słowiański specjał, z rzadka wykorzystywany w innych częściach świata. Tymczasem kiszonki lubiane są nie tylko w całej Europie, ale też w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Kiszone przetwory z warzyw słyną ze swoich własności prozdrowotnych

Zgodnie z wiedzą historyków proces zabezpieczenia żywności przez ich zanurzenie w soli, w zlewie z octu czy też w solance, stosowany jest przez ludzkość od przeszło czterech tysiące lat. Ta metoda przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym jest ono zanurzone, hamuje namnażanie się bakterii gnilnych. Kilka wieków temu był to optymalny sposób, by przedłużyć okres zdatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb nawet o kilkanaście tygodni. W wyniku tego przyjął się obyczaj przyrządzania m.in. kiszonek z myślą o jesieni i zimie. Kwaszonki od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Cechują się one m.in. dużą zawartością witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z owoców dyni lub koniczyny czerwonej.

Kwaszonki na świecie

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni praktycznie w większości zakątków świata, również w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie cieszy się ogromną popularnością. Lecz pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym dodatkiem do burgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. W Polsce oprócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania zup oraz surówek. Jednakże to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. marchew, pomidory oraz owoce (np. śliwki).

Ocet i Solanka wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni lat stały się fundamentem bądź ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań regionalnych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonych przetworów może być inny w poszczególnych rejonach świata, gdyż zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek wyprodukowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten wyprodukowany np. w Indiach.

Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]