Skieruj się na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/, aby otrzymać informacje dotyczące likwidacji blizn rogówki.
Oko to wrażliwy element ciała i łatwo może ulec uszkodzeniu. Na skutek różnorodnych urazów mechanicznych czy chorób na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, wykorzystując laserowej korekty wzroku.
Symptomy sygnalizujące utworzenie się blizn na rogówce
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka gałki ocznej, która je ochrania, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezmiernie plastyczna i mimo że zwykle delikatne jej otarcia goją się same, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, również z powodu naszej nieuwagi. Co powoduje powstawanie blizn rogówkowych? Są one przeważnie następstwem urazów np. oparzenia, zadrapania oraz skaleczenia, dostania się do oka ciała obcego albo rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny rogówkowe mogą wytworzyć się też w rezultacie nieuważnego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc zauważalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje wiele innych symptomów, takich jak przykładowo nieustanne łzawienie, przekrwienie oczu i wrażenie drapania gałki ocznej, dlatego jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy jak najszybciej pomyśleć o wizycie u okulisty. W czasie wnikliwego badania sprawdzi on umiejscowienie, wielkość oraz głębokość blizn, jak również poinformuje o opcjach ich leczenia.
Usuwanie blizn rogówkowych – prosty zabieg z zastosowaniem wiązki lasera
Najczęściej stosowaną dzisiaj procedurą usuwania blizn na rogówce jest PTK – zabieg wykonywany w większości klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z całkowitej anestezji, wystarczy znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się precyzyjnie poleceń lekarskich i regularnie stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.
Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]