Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.