Co o naszym zdrowiu mówi ból pleców?

Szukasz więcej wiadomości o bólu kręgosłupa lędźwiowego? Skieruj się na www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami pomału zaczyna być codziennością dla dużego procenta społeczeństwa. Współcześnie jest to niedyspozycja, z którą mierzą się nie tylko starsi ludzie. Mała aktywność fizyczna powiązana z pracą w pozycji siedzącej powoduje, że bólu tego rodzaju doświadczają również młodsi ludzie.

Ból pleców – co może oznaczać?

Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Jego występowanie np. na odcinku klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może również wskazywać na powstawanie schorzeń narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból w odcinku lędźwiowym, a także ból na wysokości łopatek notorycznie jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien albo więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z przenoszenia wielokilogramowych przedmiotów lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest lekceważony, gdyż ustępuje po wypoczynku, niemniej jednak może on być symptomem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból pleców bywa także konsekwencją rozmaitych stanów zapalnych oraz urazów nierzadko tak drobnych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Przeciwdziałanie bólom pleców

Bólu pleców nie można ignorować i trzeba szybko zgłosić się na wizytę u lekarza. Określi on orientacyjnie rodzaj oraz źródło bólu, po czym odeśle do właściwego lekarza specjalisty, który ustali najlepszą formę terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. O kręgosłup wypada troszczyć się na co dzień, także jeśli nie sprawia jeszcze problemów. Dlatego doktorzy zalecają dbanie o właściwą wagę, regularną aktywność fizyczną, a także pamiętanie o poprawnej postawie, m.in. w czasie pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie pleców i karku można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy pomocy sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy, jak również stymuluje cyrkulację limfy i krwi.

Dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]