Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

Najlepszą metodą na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębów. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich głównymi atutami są naturalny wygląd i stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja – implant stomatologiczny, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Ich założenie jest także mniej przykre dla pacjenta niż założenie pełnej protezy lub mostu – nie wymaga szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ów zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębów – etapy terapii

proces wstawienia implantów zębowych zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Poza nim ważne jest też pozytywne nastawienie i opanowanie nerwów. W następnej kolejności dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie kości i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz odpowiednio dobranych wierteł. To niezwykle skomplikowany etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i precyzji. Precyzja niezbędna jest także przy wszczepieniu implantu zębowego w łoże. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a strach przed odczuciem bólu

Myśl o wszczepieniu implantu stomatologicznego budzi w niektórych pacjentach przerażenie związane z potencjalnym przenikliwym bólem odczuwanym w trakcie zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest kompletnie nieuzasadniony. Współczesna implantologia dysponuje bardzo skutecznymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo czuli na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.