Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Potrzebujesz informacji o urologu w Krakowie? Dobrze trafiłeś!

Spotkanie z urologiem powoduje u pokaźnej grupy pacjentów skrępowanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co powoduje, że osoby, które odnotowały u siebie niepokojące objawy choroby, często odwlekają o wiele miesięcy badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może rodzić poważne następstwa dla układu moczowego.

Jakie objawy są przesłanką do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein. O chorobach układu moczowego może alarmować wiele różnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na jakie wobec tego objawy trzeba zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszelakie zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie bądź obecność w nim ropy albo krwi, ale także ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból pleców lub podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni udać się do niego jeżeli mają problemy z wywołaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Trzeba też podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni lekarza urologii celem otrzymania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Urolodzy na co dzień wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka miedniczek nerkowych.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]