Korekcja wad wzroku – jakie zabiegi przeprowadzają optometryści?

Więcej w temacie Lasik na voigtklinikaoka.pl/laserowa-korekcja-wzroku/metoda-femtolasik/.

Korekta laserowa wzroku to dziś standardowa metoda korekcji dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu i presbiopii, aczkolwiek niewiele pacjentów jest świadomym tego, iż zabiegi te są wykonywane przy użyciu różnorodnych technik.

Atuty metody FemtoLASIK

FemtoLASIK (popularnie zwany też All-Laser-LASIK) to całkowicie bezpieczna, bezbolesna i bezinwazyjna technika korekty takich wad jak krótkowzroczność (do -10 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) oraz w indywidualnych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – wykwalifikowany lekarz optometrysta może zrealizować go w czasie poniżej dwudziestu minut. Plusem tego zabiegu jest to, iż pacjentowi niesłychanie szybko wraca ostrość widzenia – zasadniczo w przeciągu 24 godzin od zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne zadania. Zabieg dzielony jest na dwa etapy i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą mikrokeratomu. W metodzie FemtoLASIK najpierw przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płatek rogówki o grubości blisko 0,1 milimetra, a w drugiej fazie ma miejsce modelowanie rogówki laserem excimerowym.

FemtoLASIK Topoguided jest tymczasem innym wariantem metody FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed zainicjowaniem zabiegu wykonuje się topografię rogówki i na jej bazie rozplanowuje się poszczególne ruchy lasera. Ten typ zabiegu wykonuje się u pacjentów z dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem, których rogówka charakteryzuje się nietypowym kształtem.

Zabiegi EBK oraz LASEK

Mniej popularne metody korekcji wad wzroku to m.in.:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej zdejmuje się z rogówki nabłonek (podlega on potem naturalnej regeneracji), a w następnym kroku modeluje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK określana jest metodą powierzchniową, dlatego że wiązka lasera nie dochodzi w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak wykorzystać tylko do korekcji niewielkich wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z przeróżnych powodów nie jest wskazane użycie metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki odcinany jest alkoholem, a nie laserem.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]