Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Zainteresowany biopsją fuzyjną prostaty? Kliknij w to miejsce.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wymiarów i kształtu do włoskiego orzecha. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, a także stosunkowo wcześnie wykryć alarmujące zmiany rakowe. Należy zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego potencjalnego powstania.

Trudności ze wzwodem i mikcją – alarmujące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak trudności ze wzwodem i ejakulacją, trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym przeciętnie ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]