Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Kliknij tutaj jeżeli jesteś zainteresowany korekcją stożka rogówki.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może wywoływać kolejne choroby oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno skupia promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma mnóstwo receptorów bólu, jest jednak słabo ukrwiona. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy uskarżają się także na pieczenie oczu, czasami występuje też podwójne widzenie. Keratoconus nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie dolegliwość jest niwelowana z użyciem okularów lub soczewek kontaktowych, później jednakże niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody Topoguided oraz cross linking

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pomocą przeróżnych technik. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Bardzo dobre efekty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie niezborności albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie usunie wadę wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]